Czy potrafisz się poruszać? Część 2!
Czyli co poszło nie tak?

Skąd mój wniosek, że większość osób nie potrafi się poruszać odpowiednio i co to w ogóle znaczy? Zerknij do pierwszej części, jeżeli chcesz wiedzieć o co chodzi.

Patrząc na to, co zaczęliśmy wyprawiać ze swoim ciałem, to często są to pozycje, które zostały niejako „wymyślone”, sztucznie wykreowane przez człowieka. Weźmy gloryfikowany przez wszystkich wynalazek – krzesło, czy nawet kolejny z nich – komputer – szczyt ludzkiej inteligencji. Obydwa to porażka wszech-czasów jeżeli chodzi o nasze nawyki ruchowe i zdrowie. Nie wspominając o smartfonach, na których już praktycznie śpimy i innych „inteligentnych” systemach, dzięki którym niebawem będziemy mogli zapomnieć, że trzeba oddychać.

To, do czego zmierzam to jednak coś innego. Ponieważ to co opisałem wyżej zostało już nie raz poruszone przez wiele innych osób, to chciałbym spojrzeć na temat ruchu w zupełnie inny sposób.

Taki, że gdy wykonujemy jakikolwiek ruch, często największe znaczenie dla jego poprawności mogą mieć detale, o których rzadko kiedy myślimy. Ważne, aby ruch, który wykonujemy był jak najbardziej świadomy, ale może tak się stać tylko wówczas, gdy wiemy, co jest niewskazane i jakie ruchy są dla nas niepożądane. Powinniśmy wiedzieć jaki ruch jest nieprawidłowy oraz dlaczego może on nam sprawić kłopoty i zrobić krzywdę. Ale skąd mamy wiedzieć o tym jak ustawić kończyny względem tułowia, co zrobić z kręgosłupem, czy należy w tym, czy w innym momencie spiąć pośladki, zrobić wydech, a może jeszcze skupić się na napinaniu brzucha? Brzmi to może nieco jak jakaś skomplikowana hierarchia, jednak w praktyce poznając kilka zasad zdrowego ruchu i odrobinę anatomii możemy zbliżyć się do „ideału” o wiele szybciej i przy mniejszym wysiłku.

To właśnie jest esencja tego, czym zajmujemy się na treningach. 

I tego według mnie brakuje w treningu wielu osób i tego chciałbym, żeby byli świadomi ludzie, którzy trenują nie tylko w Box74 z nami, ale również w innych siłowniach. Nie jesteśmy miejscem, w którym przechodzimy obojętnie obok poprawnego ruchu. Obok właściwej techniki, mechaniki, oddechu, spięć i paru innych rzeczy, których uczymy naszych podopiecznych (jeżeli tego chcą – nic na siłę – jeśli nie, to dostają tylko trening!).

Co o tym sądzisz? Czy wiesz jak rozwiązać ten problem? O tym już w kolejnej, trzeciej i ostatniej części tego cyklu!

Nie wiesz jak zacząć treningi z nami?
Umów się na: Bezpłatne intro bez zadyszki

Do zobaczenia w Box74 Świdnica!
Łukasz
#NeverGiveUp

Similar Posts