Jednym z wielu pierwszych pytań jakie padają podczas pierwszych treningów jest pytanie w czym 👕 mam przyjść na trening jak się ubrać i jakie zabrać buty. Postanowiłam pomóc Wam przybliżyć odpowiedź na to pytanie 🤩
 
Wiele osób często bardziej przejmuje się jaką koszulkę założyć na trening niż tym co macie na nogach. To duży błąd. Dlaczego? W jakichkolwiek ciuchach zrobisz trening raczej nie wpłynie to na Twoje zdrowie, czy odpowiednią technikę, jednak to co macie na stopach może wpłynąć na to już w dość dużym stopniu. Odpowiesz, że przecież koszulka delty, czy innego tygrysa to rzecz święta i inaczej odprowadza pot, a zwykle bawełniane t-shirty to siara i brak lansu.. okey, ale ta koszulka nie zrobi przecież za Ciebie treningu. Znalezione obrazy dla zapytania adipowerButy też nie zrobią – odpowiesz – i masz po części rację. Jednak to, jak będzie układać się Twoja stopa i czy brakuje Ci mobilności i stabilności w stawach skokowych oraz stopach, po to aby kolana nie zapadły Ci się do środka podczas przysiadu, to już zupełnie inna bajka. Jakie więc powinno być idealne obuwie na trening? Szczerze? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale powinieneś zwrócić uwagę na parę szczegółów.
 
1⃣ Weź swoje sportowe buty które masz już jakiś czas i sprawdź, czy podeszwa nie jest zagnieciona, czy buty nie zapadają się w któraś ze stron itd. Jeśli but wygląda inaczej, niż w dniu zakupu i jest zdeformowany poprzez zużycie, to raczej nie powinieneś w nim ćwiczyć, a dodatkowo dzięki śladom na podeszwie dowiesz się, w którą stronę nieprawidłowo stawiasz stopę. I już możesz z taką informacją coś zrobić, np. przekazać trenerowi!
 
2⃣ Jeśli Twój but to super hiper najlepszy model, który ma poduszkę powietrzną i ABS, aby twoja stopa czuła się w nim wygodnie, ma wyprofilowaną podeszwę i gumowe kołki rozpieszczające podbicie, może to również nie być idealny but treningowy na Cross’a. Dążmy do jak najbardziej naturalnych wkładek i braku sztucznych udziwnień. Co z tego że noga czuje się w tych butach jak w spa, skoro sztucznie jest podtrzymywania byś nie musiał się „starać” (czyt. używać potrzebnych do tego mięśni) gdy chodzisz?
 
3⃣ Podeszwa powinna być płaska i w miarę Twojej dzisiejszej wrażliwości na wszelkie kamyczki – jak najcieńsza. Dlaczego? Przebiegnij kilometr po piasku i powiedz, czy nie bolą Cię stopy? Może Twój but rozpieszcza Cię tak bardzo, że stopa już dawno zapomniała jak powinna się naturalnie układać?
 
4⃣ Stabilizacja, stabilizacja i jeszcze raz stabilizacja! Odpowiedni but jest w stanie zadbać o to, by stopa mocno trzymała się gruntu, by kostka nie latała na lewo i prawo, a jeśli masz problemy ze zwykłym POPRAWNYM przysiadem to tym bardziej powinno Ci zależeć na tym, by nie pogłębiać swoich problemów, lecz nad nimi panować w trakcie intensywnego treningu 🏋‍♀ Pamiętaj, jest czas na to by pracować nad techniką i eliminować swoje braki, ale nie ukrywajmy, że kiedy dochodzi do zmęczenia treningowego, to zwiększasz swoją szansę na powrót do starych, złych przyzwyczajeń i np. nadal garbisz się, kostki wpadają do środka a kolana przytulają się do siebie – wtedy dobre obuwie to podstawa. Nie od razu będziesz Bronkiem Olenkowiczem, czy Annie Thorisdottir, dlatego też nie oszczędzaj na butach i odrzuć w kąt te nienadające się do treningu. Nie jest ważne tu, czy są one dopiero co zakupionymi „najkami” za 500 zł, czy wysłużonymi adasiami sprzed 10 lat – jeśli się nie nadają, to się nie nadają i tego nie zmienisz. A Twoje stopy (i wszystkie inne części ciała dzięki temu!) z pewnością podziękują Ci za to!
 
Podsumowując: szukaj takich butów, które będą Twoim sprzymierzeńcem, ale nie zrobią z Ciebie leniwca, który odczuwa ból gdy chodzi boso po trawie. Jeśli masz taką możliwość, to trenuj boso! 👣 Skorzystają na tym nie tylko twoje stopy, ale też cały układ nerwowy 👌 Znalezione obrazy dla zapytania metcon nike shoeNauczysz się panować nad swoją postawą i tym jak układasz stopy na podłożu, a także zafundujesz sobie miły automasaż i naturalny peeling. Jeśli miałabym jednak wymienić konkretne modele to mimo, iż artykuł nie jest sponsorowany, ani nie zawiera lokowania produktu warto zainteresować się chociażby nieśmiertelnymi Nano4/6 lub ich świeższymi odpowiednikami np Nano8/9, a także popularnymi Metconami (ważne – nie metcon repper, cz DSX) 😉
 
Jeśli na dzień dzisiejszy masz duży kłopot z wydaniem na obuwie 200- 300zł, to powiem Ci od razu, że warto jednak poczekać  Znalezione obrazy dla zapytania crossfit nano6moment i dołożyć te parę złotych, niż inwestować w laczki z niższej półki, które i tak po czasie będziesz chciał zmienić na te bardziej spełniające Twoje kryteria.
 
Pamiętaj, że trening Cross to nie tylko ciężary, ale także skakanie, bieganie, ciągła walka o lepszą stabilizację, szczególnie bez buta! But to tylko narzędzie, które znacznie ułatwi Ci pracę, ale najwięcej zależy od Ciebie!
 
Pozdrawiam,
Megii🙂
Megii obuwie na trening Świdnica
Megii obuwie na trening Świdnica

Similar Posts