Trener prowadzi rozgrzewkę dla dzieci w CrossBox74 Świdnica - zajęcia ogólnorozwojowe

Zadajmy sobie jedno proste pytanie, które pozwoli nam odnieść się do tego, czy dzieci powinny trenować sporty „siłowe”. Po pierwsze:

Czy uważasz, że każdy powinien być sprawny?

Nie wydaje mi się, żeby ktokolwiek miał co do tego jakiekolwiek wątpliwości. Jednak gdy przychodzi co do czego, to mało kto potrafi szczegółowo odpowiedzieć – dlaczego?

Dlaczego człowiek powinien być sprawny i co to oznacza?

SPRAWNOŚĆ – od dziecka – to zdolność do pokonywania codziennych wyzwań. Musisz przenieść nieco cięższy przedmiot? Będąc sprawnym człowiekiem nie prosisz nikogo o pomoc, tylko radzisz sobie z tym. Twoje dziecko idzie po śliskiej jezdni i nie musisz się martwić, że zrobi sobie krzywdę przewracając się, bowiem sprawność jaką buduje w czasie treningów sprawia, że jego ciało jest bardziej odporne na urazy, a dodatkowo poczucie równowagi dziecka jest znacznie wyższe, niż dzieci, które nie trenują w zróżnicowany sposób (Trening Cross!).

Zanim jednak pójdziemy dalej, zadajmy sobie kolejne pytanie:

„Czy dzieci trenują tak naprawdę Crossa?”

Zanim poznamy odpowiedź, powinniśmy wiedzieć czym tak naprawdę jest ten cały cross? Wśród wielu definicji możemy po prostu powiedzieć, że to trening oparty na rozwijaniu zdolności motorycznych człowieka poprzez wykonywanie ruchów zbliżonych do codziennych funkcji człowieka, takich jak pchanie, ciągnięcie, schylanie się, siadanie, skakanie, przemieszczanie siebie i przedmiotów zewnętrznych. Całość oparta jest na różnorodności, czyli zmienności, zarówno ruchów, jak i ich intensywności a także stopnia zaawansowania, poprzez skalowanie, czyli dopasowywanie ruchów do możliwości psycho-fizycznych danego człowieka. To tyle jeżeli chodzi o „zasady” programu Cross.

A więc z całą pewnością można powiedzieć, że dzieci trenują Crossa, ponieważ jego definicja nie jest ograniczona do jakiejkolwiek formy ruchu, a to co robimy na zajęciach z dziećmi sprawia, że ich sprawność rośnie. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za to jest ruch i jego charakter. Nie chodzi o to, żeby tylko się ruszać, ale robić to w przemyślany sposób.

Dlaczego ruch jest tak ważny i jaki ruch sprawi, że dziecko będzie sprawniejsze?

To żadne odkrycie, że ruch jest potrzebny. Nasze ciało nie znosi statyki. Organizm ludzki rozwija się lepiej gdy jego tkanki są w ruchu, jednak nie

wystarczy wysłać dziecka na jakiekolwiek zajęcia i liczyć na to, że będzie zdrowe.

Czy piłka nożna albo teakwondo wystarczą?

Często zajęcia takie jak piłka nożna, czy sporty walki są świetną formą aktywności fizycznej, jednak nie są w pełni wystarczające do tego, żeby powiedzieć, że Twoje dziecko będzie sprawniejsze. Niestety charakter takich zajęć, liczne grupy i nastawienie na specjalizację w jednej dziedzinie, sprawiają, że dziecko nie poznaje ćwiczeń, które wprowadzone zbyt późno mogą okazać się zbyt trudne. Dodatkowo wiele dzieci nie radzi sobie z danym sportem i potrzebuje większej uwagi ze strony trenera, który bywa pochłonięty potrzebą zapewnienia zajęcia całej grupie, nieświadomie przy tym zaniedbując potrzeby dzieciaków, które mogą być mniej śmiałe, aby wyrazić swoje trudności.

Czym różni się Cross od typowych zajęć dla dzieci?

W Box74 grupy są limitowane, W danej grupie może być maksymalnie 12 dzieciaków, co daje nam pewność, że mamy więcej czasu dla każdego dziecka. Po drugie każde zajęcia są inne. Na każdych uczymy Twoje dziecko czegoś nowego oraz utrwalamy to, co zostało już przekazane. Z czasem poznajemy mocne i słabsze strony wszystkich dzieciaków trenujących z nami i staramy się tak układać program, aby rozwijać dzieci w każdym kierunku, ze szczególnym nastawieniem na eliminację jakichkolwiek braków.

Czy każde dziecko się nadaje na Crossa?

To trudne pytanie, ponieważ jeżeli mielibyśmy być szczerzy to z pewnością tak. Jednak nie każde dziecko powinno uczęszczać na zajęcia grupowe. Są przypadki, w których podejmujemy decyzję wspólnie z rodzicami o tym, że ich pociecha powinna przejść wprowadzenie do treningów indywidualnie z trenerem, w zależności od potrzeb dziecka. Tego nie da się określić z góry, jednak najczęściej jest tak w przypadku mniej lub bardziej poważnych zaburzeń w rozwoju, czy innych problemów zdrowotnych. Zwykle jednak dzieci takie potrzebują treningów jeszcze bardziej niż pozostali, z uwagi na ich potrzeby rozwoju. W takich przypadkach najlepiej zwrócić się do nas bezpośrednio i ustalić szczegóły współpracy indywidualnie. Nie mniej jednak większość dzieciaków nadaje się na zajęcia bez żadnych dodatkowych wskazań.

Chcesz zapisać dziecko?

Otwórz formularz zapisu

Do zobaczenia w Box74!
Łukasz

zajecia sportowe dzieci swidnica

Similar Posts