Ile razy już zaczynałeś od nowa? Mówisz sobie: od poniedziałku dieta. Potem przychodzi poniedziałek, wtorek, mija piątek, jest dobrze, a potem koleżanka z pracy przynosi ciasto. Ma urodziny, więc nie odmawiasz jej i dziękujesz za kawałek serniczka. I co teraz? Jakie masz myśli? Czy perfekcjonizm w diecie dotyczy też ciebie? 🙈

Czy perfekcjonizm w diecie jest potrzebny?

Czy myślisz: Okej, zjadłem kawałek sernika, miałem na niego ochotę. Później zjem przygotowany odżywczy obiad i pójdę na trening, tak jak planowałem.

Czy myślisz: O nie! Znowu zjadłem ciasto, przecież nie powinienem. Tego nie ma w mojej diecie. Znowu muszę zaczynać od nowa.

Dlaczego ten pierwszy tok myślenia jest lepszy? Ponieważ nie wprowadza cię w błędne koło! Miałeś ochotę na ciasto, zjadłeś je. Czy w perspektywie tego tygodnia i zrobionego deficytu ten sernik będzie miał, aż tak duże znaczenie? Nie. Bo zjadłeś, zaspokoiłeś swoją potrzebę czegoś słodkiego i dalej będziesz się trzymać swojego planu. Tak może się nie zadziać w przypadku drugiego schematu myślenia. Zjadłeś ciasto, więc nie trzymałeś się w 100% założeń, więc teraz już możesz znowu zjeść wszystko, dlatego oprócz tego kawałka ciasta zjesz jeszcze batonika, no i nie pójdziesz na trening, bo już nie ma sensu.

Jak pracować nad podejściem 100% albo nic?

Często wydaje nam się, że nasza dieta musi być idealna, żeby działała. Myślimy, że musimy trenować dużo i zawsze na 100%, żeby zobaczyć efekty. Na nasze szczęście tak nie jest! W zdrowym stylu życia podejście zero-jedynkowe nie działa. Wywołuje tylko stres, powodując, że porzucamy swoje postanowienia.

Jeśli poprawisz swoje nawyki o 60%, to posuniesz się do przodu bardziej niż w momencie, kiedy jednego dnia zrobisz wszystko, a drugiego nic 🔥

To co zrobić? Zacząć! Zrób dzisiaj cokolwiek. Możesz zacząć od czegoś tak prostego, jak wypicie jednej szklanki wody więcej, zjedzenia jednej porcji warzyw więcej czy wyjścia na 15-minutowy spacer. Planowanie jest ważne, pozwala nam ocenić, co będziemy w stanie zrobić, na co mamy zasoby w tym momencie. Plan ułatwia działanie, jednak w tym przypadku to właśnie brak działania lub działanie “idealne” jest problemem. Dlatego 1 mały krok to zawsze krok bliżej do celu.

Drugim krokiem jest skończenie z dzieleniem produktów na “dobre i złe”, “dozwolone i niedozwolone”. Zakazany owoc będzie kusił najbardziej, dlatego pozwól sobie na coś słodkie, na pizzę od czasu do czasu i nie określaj tego jako porażkę w swojej głowie.

W kwestii treningów pamiętaj, że 1 trening w tygodniu to wciąż więcej niż 0. Nawet jeśli miałeś zaplanowanych ich 5. To 1 krok bliżej do celu.

Jak realistycznie planować?

🌟Na koniec: Jeśli tworzysz plan, zastanawiasz się jak włączyć zdrowsze nawyki do swojego stylu życia, to pamiętaj, żeby planować dla swojego JA W TYM MOMENCIE. Nie dla ciebie za miesiąc, nie dla ciebie z mniejszą ilością obowiązków, ale dla ciebie, który wykonuje codzienne czynności, musi chodzić do pracy, sprzątać itd. Dzięki temu unikniesz wypełnienia kalendarza zbyt mocno i nie będziesz mieć ochoty się poddać za każdym razem, kiedy zobaczysz nieodhaczone zadania.

Pamiętaj o swoim celu, buduj ścieżkę do niego, czyli zdrowe nawyki i skup się na DZISIAJ. Jedyne co masz to dzisiejszy dzień i to jak go spędzisz, przybliży cię lub oddali od twojego celu.

Jeśli potrzebujesz pomocy, sprawdź nasz program „Kompletna Transformacja”, nauczymy cię jak zmieniać nawyki mądrze: https://promo.box74.pl/kompletna-transformacja

Sprawdź nasze social-media, po więcej darmowej wiedzy.

Instagram: https://www.instagram.com/box74pl/

Facebook: https://www.facebook.com/box74pl

Podobne wpisy