forma sprawność w czasie sezonu letniego

Co zrobić, aby w upalne dni, żar lejący się z nieba nie był dla nas taką udręką?

Właśnie rozpoczął się sezon letni. W sumie żadna niespodzianka. Ale temperatury już teraz nas nie oszczędzają.

W tym okresie niestety wiele osób albo odkłada aktywność na drugi plan, albo obiecuje sobie zrobić to „po urlopie”. Zdarza się tak, że urlop jest tak intensywny i obfity w aktywności niezwiązane ze sportem, że forma spada do poziomu gorszego, niż zanim taka osoba zaczęła się ruszać.

Jak do tego nie doprowadzić i co zrobić, aby nasza forma nie tylko utrzymała się, ale i rosła, również w czasie urlopu?

O tym dalej, pod zdjęciem 🙂

forma sprawność w czasie sezonu letniego

Poniżej przedstawiamy nasze sposoby na to, aby nie wypaść z rytmu i nie zaprzepaścić swojego wysiłku. Jeśli ciężko pracujesz przez cały rok, szkoda byłoby zaprzepaścić ten wysiłek i zaczynać od nowa.

5 sposobów jak poradzić sobie z utrzymaniem formy w sezonie letnim:

  1. Zaplanuj odpowiednie nastawienie do treningu – wiele osób rozleniwia się w okresie letnim, co tłumaczy się urlopem, czy chęcią „złapania oddechu”. O ile jeśli potrwa to tydzień, czy dwa, to po takim okresie „nieróbstwa” zdarza się, że odechciewa nam się dalszego uczestnictwa w zajęciach sportowych, do których zdążyliśmy przyzwyczaić swoje ciało. Dlatego najlepiej, aby urlop był także względnie aktywny, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę. Widzieliśmy już setki osób, które rzuciwszy się w wir treningu, postanowiły zrobić sobie krótki urlop, zapominając, że szybki powrót do swoich starych przyzwyczajeń w jego trakcie, może zrujnować cały wysiłek początkowego okresu treningów. Zdecydowanie warto zaplanować urlop tak, aby miał w sobie elementy aktywności fizycznej, choćby drobne spacerki, może jakiś mini jogging, czy nawet coś innego, co sprawi Ci przyjemność, ale nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla organizmu.
  2. Zwiększone nawadnianie organizmu. To podstawa, jednak często warto uzupełnić zwykłą wodę o dodatkowe elektrolity i substancje, które wypłukiwane są z naszego organizmu wraz z produktami przemiany materii, która może być zwiększona w czasie upałów. Szczególnie jest to ważne w trakcie wysiłku, który często w wysokich temperaturach staje się walką o życie. Brak odpowiedniego nawodnienia szybko powoduje duże spustoszenie w naszym organizmie. Jeśli jesteś osobą, która z reguły spożywa mało płynów, bądź „nie lubisz” pić w czasie treningu – zastanów się w jaki sposób to zmienić. Każdy człowiek powinien odpowiednio nawadniać się, a szczególnie w okresie wzmożonych upałów.
  3. Lepsza jakość snu. Gdy jesteśmy poddani wysokim temperaturom, nasze ciało męczy się zdecydowanie szybciej, dlatego jeszcze ważniejsza staje się odpowiednia regeneracja. Gdy przychodzi co do czego w kwestiach odpoczynku, najważniejszą jego częścią jest sen. A tutaj zwiększenie efektywności polega głównie na tym, aby poprawić jakość snu. Ta natomiast wzrośnie, jeśli dokonamy prostych, ale ważnych zmian w naszej sypialni, takich jak jej wyciemnienie i wychłodzenie. To dwa najważniejsze czynniki, które w pierwszej chwili poprawią jakość Twojego snu w dużym stopniu. Gdy już opanujesz te dwie rzeczy, warto zmienić materac na wygodniejszy. Oprócz tego warto zadbać o to, aby w pobliżu nie znajdowały się żadne źródła fal radiowo-telewizyjnych. Na końcu sprawdź, czy w sypialni panuje odpowiednia wilgotność.
  4. Odpowiednio dopasowana intensywność wysiłku – ta reguła obowiązuje na każdym treningu, kiedy to dopasowujemy ją do Twoich aktualnych możliwości psycho-fizycznych. W przypadku gorących dni wysoka temperatura ma duży wpływ na to, jak reaguje Twój organizm. Muusimy wówczas zadbać o to, aby intensywność i stopień trudności danej jednostki był dopasowany do panujących warunków atmosferycznych. Przez upał może Ci się wydawać, jakby to Twoja forma była na nieco niższym poziomie. Jednak z pewnością to tylko tymczasowy stan i organizm po prostu inaczej dawkuje Ci energię. To normalny sposób na walkę z temperaturą i potencjalnym przegrzaniem się organizmu.
  5. Obniż nieznacznie poprzeczkę – Twoje oczekiwania względem tego, co jesteś w stanie osiągnąć, nie zawsze idą w parze z rzeczywistymi możliwościami. Nie oczekuj zbyt wiele, ale miej zaplanowane check-pointy, tak aby nadal regularnie monitorować swoją sprawność. Wiadomo, nie ma nic gorszego, niż postawić sobie zbyt ambitne cele, których realizacja będzie potem drogą przez mękę. Nie jest Ci to potrzebne. Czasami nawet zachowanie tego samego poziomu jest zdecydowanie dobrym wynikiem! Daj sobie czas na delikatne roztrenowanie, aby wrócić z jeszcze większą mocą po wakacjach! Oczywiście nie oznacza to, że masz robić dodatkowe, nieplanowane przerwy. 2 tygodnie to zazwyczaj najdłuższy czas bez jakiejkolwiek aktywności, po którym ludzie wracają do niej z pełną determinacją. Chwila dłużej i może Cię to kosztować sporą utratę progresu. Nie pozwól na to!

Mamy nadzieję, że te proste schematy pomogą poprawić jakość Twojego treningu.

Sprawdź co działa na Ciebie i daj znać!

Jeśli chcesz otrzymywać materiały od nas – dołącz do newlettera. Wysyłamy tylko ciekawe informacje i nigdy nie przekażemy Twojego adresu nikomu! W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania wiadomości.

 Do następnego! 🙂

Similar Posts