a) Czynnik nowości – wszystko na początku sprawia nam większą radość, a potem zaczyna być rutyną… zmień drogę do pracy, zmień środek transportu, zmień porę o której wstajesz – zrób to samemu, a potem zrób to z dzieckiem…
b) Wyznaczaj mini-nagrody – poziomy, której jeśli dziecko osiągnie, wykaże się daną umiejętnością, to otrzyma od ciebie
c) Sam/Sama bądź wzorem do naśladowania – nie ma mocniejszej siły, niż rodzic, który sam uprawia sport. Nie oczekuj, że wychowasz sportowca, samemu będąc kanapowcem. Autorytet jest niesamowicie ważny.
d) Nie przeciążaj dziecka – zbyt duża ilość obowiązków zaczyna przytłaczać dziecko, które zniechęca się
e) REGULARNIE Rozmawiaj z dzieckiem – co mu się podoba/nie podoba i dlaczego – nie czekaj, aż wybuchnie awantura, że wcale nie chce chodzić na te zajęcia, do których jedynym powodem zapisu była Twoja własna ambicja
f) NIE REALIZUJ SWOICH AMBICJI POPRZEZ DZIECKO – to nie Twoje życie i nie poczujesz tej samej radości. Oczywiście dziecko, któremu coś wychodzi, to powód do dumy, jednak niekoniecznie może to wpłynąć pozytywnie na rozwój Twojego dziecka – musisz mieć pewność, że ono tego chce
g) POKAŻ MU, DLACZEGO WARTO O SIEBIE DBAĆ – nie deprymuj go gdy przegrywa, to ważna część aktywności – UDZIAŁ JEST WAŻNIEJSZY, niż zwycięstwo. Nie pokazuj mu, że jeśli nie wygrał, to coś złego, wręcz przeciwnie – pokaż, że widziałeś jak walczy i się stara. To zapada w pamięć dziecka!
h) Jednocześnie NIE NAGRADZAJ KAŻDEGO WYSIŁKU – szczególnie nie rób tego SŁODYCZAMI I FAST FOODEM! To żarcie ma niesamowicie negatywne efekty i tworzy złe nawyki… dzieci zapamiętują te „nagrody” a uzależniający charakter tego typu żywności powoduje, że zamiast kojarzyć wysiłek z czymś zdrowym, będą go wspominać jedynie z powodu smacznych przekąsek, które niestety utrwalą w nich złe nawyki. Zamiast tego nagrodą może być pójście do parku rozrywki, wspólny obiad w normalnej restauracji (bez deseru!) albo wyprawa do kina (gdzie niekoniecznie musisz kupować ogromny popcorn). Znajdź takie rozwiązania, które sprawią, że będziesz z tego zadowolony razem z całą rodziną, nie nadwyrężą one zbytnio Waszego budżetu, ale zapewnią poczucie że dbasz o nich!
Rozszerzonej wersji powyższych metod możesz odsłuchać w podcastowej wersji tego posta w odcinku #053 mojego podcasta – link do Twojej ulubionej platformy streamingowej znajdziesz tutaj: https://linktr.ee/silazdrowia
A jeśli nie potrafisz sobie poradzić z tym wszystkim, pozwól nam zająć się edukacją sportową Twojego dziecka. Dzięki zajęciom, w których weźmie u nas udział, zacznie budować nawyk ruchu i zdrowej rywalizacji, w miejscu, gdzie liczy się wysiłek i starania, a nie ma przegranych.
Dodatkowo u nas możesz trenować w podobny sposób, budując w swoim dziecku autorytet. Takie podejście pozwoli Ci upewnić się, że Twoje dziecko zakorzeni w sobie nawyk i potrzebę ruchu oraz zapamięta wartość, jaką daje bycie aktywną osobą.
jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego wpisu ,to zachęcam do ich przesyłania na nasz adres email [email protected]
Na koniec proszę cię o zasubskrybowanie mojego podcastu, a jeśli już go śledzisz, to o podzielenie się linkiem do tego odcinka na swoim facebooku i do następnego!
Łukasz
Najnowszy odcinek podcastu znajdziesz tutaj: