Czy potrafisz się poruszać? Część 3, czyli jak to naprawić!

W części drugiej pisałem o tym, z czego często może wynikać brak poprawnego ruchu.. teraz pora znaleźć odpowiedź na to, jak to zmienić!

Nauka świadomego ruchu to podstawa jakiegokolwiek treningu, jednak wiele osób ignoruje ten punkt widzenia, często z czystej nieświadomości. Czasami oduczenie się złych nawyków i ponowne zakodowanie poprawnych informacji związanych z ruchem wymaga od nas ciężkiej i przede wszystkim bardzo świadomej pracy, ponieważ po latach „zaległości” ruchowych, pewne grupy mięśni, stawy, ścięgna i inne struktury, takie jak powięzi, mogą być nazwijmy to „niechętne” do współpracy i utrudniać nam to zadanie.

Dodatkowo wymuszone i niewłaściwe z punktu widzenia anatomii ruchy, spowodowane przez nasze wspaniałe gadżety, czyli najczęściej krzesła i jego odmiany, a także elektronikę – patrz całe „pseudoergonomiczne” biuro i często również dom, dają nam zbyt mało sygnałów do poruszania się właściwie. Dodając do tego niski poziom wiedzy statystycznego zjadacza chleba o tym jak funkcjonuje nasz organizm pod kątem poprawnej ruchomości i zakresu stawów, cała układanka zaczyna nam się kolokwialnie mówiąc „sypać”.

Stąd już niedługa droga do potencjalnych (niezamierzonych) urazów, szczególnie u osób chcących zmienić coś w swoim życiu. Podejmując trening samodzielny, czy z trenerem – personalny, bądź grupowy pierwszym aspektem na który powinniśmy zwrócić uwagę jest to, w jaki sposób przygotujemy się lub zostaniemy przygotowani do dalszej drogi. Nieprzygotowane ciało = większa szansa na kontuzję.

Jeżeli zaczynamy w grupie 6-10 osób, to w jaki sposób nasz trener (choćby nie wiem kim był i jakie doświadczenie miał), będzie w stanie efektywnie rozpoznać, a także dopasować ćwiczenia do każdego z trenujących, którzy na tym etapie mają całkowicie różne pojęcie o ćwiczeniach, które najczęściej nasz specjalista chce im zaaplikować. Oprócz tego „trener” często widząc daną grupę po raz pierwszy nie ma zielonego pojęcia o nich, a więc i jego podejście musi być bardzo ogólne. W przypadku naszego boxa zawsze zaczynamy od rozmowy – tzw. intro bez zadyszki, którego celem jest krótki „wywiad środowiskowy”, mający na celu jak najlepsze dopasowanie ćwiczeń do danej osoby i upewnienie się, że trening taki nie zagraża jej w jakikolwiek sposób. Dopiero po takiej rozmowie możemy przystąpić do ćwiczeń, wiedząc, że nasz trener świadom naszych indywidualnych potrzeb, jest w stanie zaproponować odpowiedni system treningowy, w oparciu o Twój cel! 

A co jeśli zdecydujemy się trenować samodzielnie, czy z kolegą, który „biega od 4 lat” ?Taka sytuacja również rodzi potencjalne kłopoty – ponieważ możliwe, że kolega nie posiada wiedzy z zakresu omówionego przeze mnie „poprawnego ruchu” i pomimo swoich „sukcesów” biegowych ukrywa przed nami kontuzje, które mogą się również nam przytrafić? Albo po prostu ta druga osoba najzwyczajniej ma lepsze przygotowanie bazowe i nie uwzględnia tego trenując z nami, ponieważ uznaje, że nie jest to wymagane. Co wówczas? Bez strachu, ale ryzyko kontuzji na pewno rośnie i warto byłoby nieco lepiej przemyśleć taki układ i zastanowić się nad wzmocnieniem swojego organizmu przed wystawianiem go na wymagające próby, np. półmaraton po pierwszych 2-3 miesiącach od rozpoczęcia biegania, co czasami zgłaszają mi osoby rozpoczynające trening z nami… no cóż, być może są osoby, dla których taka droga będzie odpowiednia, jednak Kowalski, który dopiero co zaczął truchtać nie powinien moim zdaniem tak szybko „atakować połówki” i poświęcić dużo więcej czasu na wzmocnienie ogólne organizmu, którego samo bieganie nie zapewni.

Wracając do zajęć grupowych, to fakt, sami robiliśmy kiedyś grupowe wprowadzenia do treningów, ale zdecydowanie odeszliśmy od tego działań na rzecz kontaktu indywidualnego, szczególnie na początkowym etapie współpracy z nowymi Klubowiczami, gdy najważniejsze jest dobrze poznać podopiecznego pod względem ruchowym i jego możliwości fizycznych. Z perspektywy czasu wiemy, że to była dobra decyzja, ponieważ pozytywnie odbiła się na wszystkich osobach, które od czasu tej zmiany rozpoczęły trening z nami.

Przed nami jeszcze wiele pracy, która na celu ma zwiększenie potrzeby świadomego i przemyślanego ruchu. Cały czas dążymy do zwiększania wiedzy ogólnej wśród osób podejmujących co by nie było w pewnym sensie trening specjalistyczny, a co za tym idzie również przekazanie im w pewnym zakresie bardziej zaawansowanych informacji i porad treningowych.

Czy to możliwe? Jestem przekonany, że każdy, komu rzeczywiście zależy na tym, żeby być w pełni zdrowym, mieć organizm odporny na urazy i potrafiący dokonywać rzeczy uważanych przez ludzi spoglądających na tzw. „sportowych świrów” nieco bardziej krytycznym okiem, za niemożliwe, to jest jak najbardziej możliwe i konieczne, aby zachować wolne od kontuzji i bólu ciało a także ciągłą możliwość podnoszenia sobie poprzeczki.

Co o tym myślisz?

Wpadnij „pouczyć” się ruszać z nami, cały czas odkrywamy coś nowego i przekazujemy Wam tę wiedzę! Trening Cross, kettlebell, to tylko nazwy, które niewiele mówią osobom, które nie miały nigdy do czynienia z tego rodzaju ćwiczeniami, które wykonujemy u nas. Jednak to żaden problem, aby poznać nasz system ćwiczeń i stać się sprawnym sportowcem, potrafiącym zaradzić wielu codziennym potrzebom własnego organizmu oraz osobą wiedzącą jak zająć się rozwiązaniem drobnych kontuzji i problemów, bez potrzeby udawania się do lekarza (!), czy innych specjalistów, gdy nie jest to absolutnie konieczne.

Nie pozwól by jakiekolwiek ograniczenia powstrzymały Cię przed korzystaniem ze zdrowego, sprawnego ciała. Jedyne co musisz poświęcić to godzina dziennie, a Twój organizm odwdzięczy Ci się przez długie lata!

Nie wiesz jak zacząć treningi z nami? Umów się na: Bezpłatne intro bez zadyszki

Do zobaczenia w Box74 Świdnica!
#NeverGiveUp

ergometr siłownia świdnica trening personalny box74pl

Podobne wpisy