Wiele osób uważa, że najważniejsze są: kondycja i zmęczenie w treningu. My natomiast twierdzimy, że są rzeczy znacznie ważniejsze, takie jak na przykład zakres i mobilność stawów oraz wynikająca pośrednio z nich siła mięśni.
 
Również wielokrotnie zaniedbywaną cechą osób trenujących w „tradycyjny sposób” (tzn. izolujący pracę poszczególnych mięśni) jest brak pracy nad koordynacją i równowagą, co przekłada się na braki w wielu obszarach życia, które często nie są zbyt regularnie „używane”.
 
Pomimo tego, że nie jesteśmy w stanie równocześnie pracować nad każdą z cech motorycznych, to w większości przypadków największą poprawę daje nam praca nad naszymi najsłabszymi ogniwami.
 
W myśl zasady: Jeżeli nie lubię biegać – to prawdopodobnie dlatego, że nikt nigdy nie powiedział mi jak to robić efektywnie oraz brakuje mi wprawy, szybko łapię zadyszkę, bo nigdy tego nie robię. A jak już robię, to tak naprawdę jest to troszkę szybszy spacer, byle zaliczyć tą „dyszkę” – niestety im więcej, to nie zawsze lepiej! Znacznie korzystniejsze będzie przebiegnięcie krótszych dystansów, oczywiście po porządnej rozgrzewce, w lepszym tempie!
 
Z drugiej strony, jeżeli obawiasz się ciężarów, to prawdopodobnie dlatego, że jesteś osobą słabą. I nie ma się co tutaj obrażać, czy boczyć. To nie wina Twojego kręgosłupa, tylko lenistwa i/lub braku wiedzy/umiejętności na temat tego jak się nimi posługiwać. Zamiast tłumaczyć się wymówkami, bo „doktor zabronił” zastanów się dlaczego do tego doszło i jak najszybciej to napraw.
 
Nie chodzi wcale o to, żeby wyglądem przypominać od razu kulturystów, bo wielkość mięśni to tylko jeden z ich parametrów i wcale nie najważniejszy w procesie poprawy siły. Dbając o silne i sprawne ciało mamy pewność, że wykonując najprostsze czynności w życiu codziennym nie zrobimy sobie krzywdy.
 
A żeby do tego doszło musimy kategorycznie poddawać je obciążeniu. Nie zawsze oznacza to trening z ciężarami zewnętrznymi. Jednak zawsze stopień trudności i intensywność danego ćwiczenia musi być relatywnie wysoka.
Co to oznacza?
To zależy głównie od stopnia sprawności danej osoby.
 
Stąd adekwatna do rzeczywistości nazwa naszych zajęć – są to TRENINGI. Zajęcia, które mają prowadzić w określonym kierunku. Z zaplanowanym programem, realizowanym przez instruktorów, których zadaniem jest upewnienie się, że podopieczni bezpiecznie poruszają się w trakcie swojej obecności u nas.
 
Przekłada się to na lepsze zrozumienie ruchów, które przydają się później w życiu codziennym, przy jednoczesnym wzroście takich parametrów jak właśnie potrzebna wszystkim SIŁA.
 
Dlaczego jest ona ważna?
Mają wiotkie, słabe i mało wytrzymałe mięśnie i stawy oraz układ nerwowy nienauczony kontroli nad tym całym zestawem, nie jesteś w stanie bezpiecznie zareagować w sytuacji gdy Twoje ciało zostanie poddane nieoczekiwanemu bodźcowi. A to już tylko krok od kontuzji, czy innego typu wypadkowi.
 
Weźmy na przykład jazdę na nartach:
Jadąc stokiem nagle wpadasz na muldę, której w porę nie dostrzegłeś. Mając dobrą koordynację i odpowiednio silne ciało – jesteś w stanie bezproblemowo opanować nagłe zachwianie organizmu, wracając do normalnego szusowanka w kilka sekund. Nawet jeśli przydarzyłby się się upadek, to silne i elastyczne stawy zabezpieczą Cię przez złamaniem, czy zerwaniem ścięgien lub czymś znacznie gorszym.
 
Tymczasem osoba, która nic nie robi w kierunku rozwoju siły niestety mogłaby ten chwilowy epizod zakończyć w drodze do szpitala. Tak, to oczywiście czarny scenariusz, jednak po co ryzykować, skoro można temu bezproblemowo zapobiec.

Czy nadal uważasz, że SIŁA nie jest Ci do niczego potrzebna?

 
Jest więcej sytuacji, w których SIŁA jest ważna… Być może:
 
– masz problem z podniesieniem ciężkich zakupów?
– czujesz strach przed zabawą ze swoim dzieckiem, w obawie o potencjalny ból związany z podnoszeniem dziecka na ręce?
– bolą Cię plecy i ramiona, bo Twój codzienny ruch ograniczony jest do spaceru z domu do auta?
– nie masz energii gdy wstajesz rano, a wieczorem masz problemy ze snem?
 
To tylko kilka powodów, które zdecydowanie przemawiają za tym, żeby trenować siłowo i budować tą umiejętność.
 
Tak – UMIEJĘTNOŚĆ – siła to nie jakaś nadludzka cecha, która jeżeli nie została Ci przekazana w genach – jest już niemożliwa do opanowania. SIła jest rzeczą nabytą i można ją zarówno zbudować, jak i stracić. A więc nie trać czasu, zacznij pracę nad siłą już TERAZ!
 
Zapraszamy! 🙂
Andrzej trening siłowy z liną

Podobne wpisy